Internat, klasserom og område
Hvordan er internatene på Elverum folkehøgskole? Hvordan ser det ut på skolen, i klasserommene og på området? Hvilke verksteder og fasiliteter finnes?
Elverum folkehøgskole ble bygget i 1928 og ligger mellom Sagtjernet (Elverums beste badeplass) og Glomma – rett ved Elverum sentrum.
Skolen har seks internatbygg: Sørigard, Tjønnlia, Eidsvoll, Hovedbygget, Solbakken og Nordigard.
Sørigard er det nyeste internatet, og stod ferdig i august 2007. Solbakken, Tjønnlia og Nordigard ble totalrenovert i henholdsvis 2013, 2015 og 2018. Eidsvoll fikk en betydelig oppgradering i 2014.

Vi har nesten bare tomannsrom. Når du søker om skoleplass kan du velge om du ønsker et rom med bad, eller med bad som flere internatrom deler – dette koster noe mindre. Vi har også noen få enerom.
Internatene utgjør forskjellige husgrupper, og i løpet av skoleåret blir det arrangert husgruppedueller, hyggekvelder og mye annen moro i disse gruppene. Man deler på internatvask og orden innad i husgruppa.
På folkehøgskolen blir man svært godt kjent og tett knyttet. Nesten alle elever bor på tomannsrom, og vi blander både linjer og kjønn på internatene.
Elevstuer
På Sørigard har vi to elevstuer med tv, samt et elevkjøkken. Det er også et elevkjøkken og en elevstue med biljardbord i Hovedbygget. I Eidsvoll-bygget har vi har en filmstue med et enormt utvalg filmer. I tillegg kommer peisestua. Disse rommene har alle elever på skolen tilgang til.
Klasserom og uteområder
På skolen og skoleområdet finner du mange fasiliteter som bidrar til holde deg i aktivitet i løpet av året.
Ute
- Sagtjernet. Elverums beste badeplass med sandstrender og stupetårn ligger i «hagen» til skolen
- Sandvolleyballbane
- Skaterampe
- Fotballbane
- Skiløyper. Om vinteren prepareres et fantastisk løypenett som man enkelt når fra skolen
- Railpark for ski og snowboard
- Eplehage
- Basketkurv
Inne
- Storsalen. Scene med topp lyd, lys og bilde
- Foredragssal/auditorium med kinomuligheter
- Kunstverksteder for bilde, treverk, keramikk, glass og trykk
- Bandøvingsrom
- Musikkstudio med Cubase
- Øvingsrom for dans og teater med «black box»
- Fotostudio
- Mørkerom
- Videoredigeringsrom med mye videoutstyr
- Styrkerom
- Bibliotek, med brettspill
- Elevstuer med tv og Apple TV
- Elevkjøkken
- Biljardrom
Bilder fra verksteder og fasiliteter
Elverum har overraskende mye å by på. Sjekk vår «guide» til aktiviteter i Elverum